Dlaczego LED ?

Technologia ledowa ma wiele zalet. Jedną z największych i najbardziej zauważalnych jest energooszczędność. Mniejsze zużycie energii elektrycznej, to poza pozytywnym wpływem na środowisko naturalne, oszczędność dla konsumenta. Technologia ledowa jest niewtpliwie kolejnym krokiem na drodze ewolucji systemów oświetleniowych. Przyjrzyjmy się poniższemu zestawieniu, które ilustruje nam jak duże korzyści możemy uzyskać, zastępując inne rodzaje oświetlenia, oświetleniem ledowym. Dla wyjasnienia - lumen jest jednostką miary strumienia świetlnego, czyli potocznie jasności jaką możemy uzyskać z danego źródła światła.

Jak widać, technologia ledowa pozwala uzyskać w zależności od mocy żarówki, oszczędność od 5 do ponad 8 razy w stosunku do standardowych żarówek oraz od niecałych 4 do 6 razy w stosunku do żarówek halogenowych.

Największym ekonomicznym konkurentem dla technologi ledowej, są świetlówki energooszczędne, które przy większych mocach, generują bardzo zbliżony pobór prądu w stosunku do żarówek ledowych. Mają jednak dwie zasadnicze wady. Częste włączanie i wyłączanie skraca ich żywotność. Drugą, bardzo istotną kwestią jest fakt, że do pracy "w trybie" energooszczędnym wymagają pewnego czasu na nagrzanie się po włączeniu. Cecha ta sprawia, że ich faktyczna energooszczędność zależy od sposobu użytkowania, a więc w wielu przypadkach jest pozorna.

Zestawienie ma charakter poglądowy. Pobór mocy przy określonej jasności może się nieznacznie różnić w zależności od producenta konkretnego produktu.

Zalety:

1

Oszczędność
Bardzo niski pobór energi w porównaniu z innymi źródłami światła, sprawia że w tej kategorii LED-y są bezkonkurencyjne.

2

Żywotność
Technologia opiera się na diodach LED, które chcarakteryzuje bardzo wysoka żywotność - dzięki czemu żarówki wykonane w tej technologii pracują nawet do 60 razy dłuzej niż standardowe żarówki.

3

Szybki start
Żarówka jest gotowa do pracy zaraz po włączeniu oraz jest odporna na częste włączanie i wyłączanie. Jest to istotne zwłaszcza w porównaniu ze świetlówkami energooszczędnymi CFL, które wymagają czasu na nagrzanie się po uruchomieniu, a częste włączanie i wyłączanie skraca ich żywotność.

4

Niewielkie rozmiary
Niewielkie rozmiary diód LED pozwalają na produkcje bardzo płaskich, kompatowych paneli, plafonów oraz listew. Pozwala to na montaż oświetlenia w miejscach gdzie do tej pory było to niemożliwe lub utrudnione.